logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Dziwnów ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Dziwnów

Gmina Dziwnów położona jest w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego, atrakcyjnie wkomponowana w wody Morza Bałtyckiego, Zalewu Kamieńskiego i rzeki Dziwny. Bez wątpienia to ważny atut w wyborze miejsca urlopu.
Poza tym ma korzystny klimat, najmniejsze amplitudy temperatur w roku, zimy krótkie z małą ilością opadów. Wszystko to sprawia, że w Dziwnowie jest łagodny klimat z dużą liczbą dni słonecznych.
Licząca 4182 mieszkańców gmina o powierzchni 3790 ha i niemałym budżecie bardzo dynamicznie się rozwija. Tutejsze władze łożą przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury komunalnej. Wielkim osiągnięciem jest gminna oczyszczalnia ścieków, wybudowanie hali sportowo-widowiskowej, gazyfikacja i kanalizacja wszystkich miejscowości gminy, oraz przebudowa i modernizacja ulic i ciągów pieszych uwzględniając osoby niepełnosprawne. Zejścia plażowe w Międzywodziu i Dziwnówku zbudowane specjalnie dla osób sprawnych inaczej, spełniają wszystkie normy obowiązujące przy budowie tego typu obiektów i występują jako jedyne w kraju. Od stycznia 2004 roku Dziwnów uzyskał prawa miejskie przez co stał się pierwszym najmłodszym miastem  w Unii Europejskiej. Okazuje się, że to, co przed laty było niemożliwe, stało się faktem.
W ramach współpracy krajowej Gmina Dziwnów jest członkiem Związku Gmin Wyspy Wolin, Związku Miast i Gmin Morskich, Komunalnego Związku Celowego Gmin Pomorza Zachodniego „POMERANIA”. W 1996 roku Gmina Dziwnów podpisała umowę o współpracy i partnerstwie z miastem Werneuchen (Niemcy), jest uczestnikiem polsko – niemieckiego programu „Koncepcja strukturalna wysp Uznam – Wolin”.
Z roku na rok poprawia się standard obiektów wypoczynkowych. W pięciu miejscowościach na terenie gminy jest już ponad 20 tysięcy miejsc noclegowych, których szczegółowy opis znajduje się w folderach Gminy Dziwnów rozesłanych do wszystkich biur i organizacji turystycznych w Europie a także na stronie Internetowej www.dziwnow.pl, szacunkowo w sezonie letnim gminę Dziwnów odwiedza ponad 60 tysięcy gości. Istniejący punkt informacji turystycznej (nr tel. (0-91) 38 13 562 i E-mail: promocja@dziwnow.pl) znacznie ułatwiają uzyskanie przez potencjalnego wczasowicza wszelkich informacji na tematy pobytowe. Prywatni gestorzy hoteli i pensjonatów stawiają na standard, który w wielu obiektach porównywalny jest do tego, jakim dysponują hotele w znanych kurortach we Włoszech czy Hiszpanii. Aby urozmaicić pobyt na terenie gminy organizowane są różne imprezy o charakterze rozrywkowym – wszystko dla wczasowicza, który po skończonym urlopie wraca do domu wypoczęty, pełen wrażeń i wspomnień.
Położenie przygraniczne sprawia, że wielu turystów z zagranicy wybiera gminę Dziwnów za miejsce wypoczynku. Miłośnicy plażowania znajdą tu czyste plaże nad czystą wodą, a bezpieczeństwa kąpiących strzegą ratownicy na 6 plażach strzeżonych, a jest czego strzec bo długość linii brzegowej wynosi około 17,5 km. Zwolennicy relaksu wodnego i wędkowania znajdą piękne zakątki nad rzeką, jeziorem i zalewem. W Dziwnowie są wspaniałe warunki do uprawiania żeglarstwa, windsurfingu czy kajakarstwa. Dla wygodnych amatorów wędkarstwa istnieje możliwość zakupu świeżej ryby prosto z kutra rybackiego. Dobrze chroniony falochronem port oraz możliwość bezpiecznego cumowania jachtów przy nabrzeżu ujścia rzeki Dziwny zachęcają żeglarzy do częstych wizyt.
W ofercie czynnego wypoczynku znajdują się też: pola golfowe z licznie organizowanymi turniejami, a także ośrodek jeździecki i hipoterapeutyczny. Kolejną atrakcją dla wczasowiczów jest most zwodzony na rzece Dziwnie, jeden z nielicznych w Europie. Nowo wybudowana hala sportowo-widowiskowa zapewnia atrakcje sportowe i artystyczne dla najbardziej wymagających wczasowiczów przez cały rok, a biegnąca obok hali Aleja Gwiazd Sportu zaprasza na długie wieczorne spacery w niesamowitej oprawie i intymnej atmosferze. Statki wycieczkowe, zbudowane na wzór okrętów pirackich zapraszają gości w rejs w morze i do pobliskiego Kamienia Pomorskiego.
To nie koniec atrakcji Dziwnowa. Jest to również gmina o ciekawych walorach przyrodniczych. Lasy zajmują ponad 22 %, a wody 30% powierzchni. Znajdujący się w Dziwnowie użytek ekologiczny „Martwa Dziwna” (dawne naturalne ujście rzeki Dziwny – obecnie ślepe jezioro) stanowi ciekawy przykład procesów sukcesyjnych – obszar o wysokich walorach przyrodniczych, wokół którego prowadzi rekreacyjna ścieżka rowerowa.. Występuje tu wiele prawnie chronionych gatunków fauny i flory. W samym Dziwnowie i na trasie Dziwnów – Dziwnówek znajduje się wiele stanowisk kilkudziesięcioletniego bluszczu pospolitego, efektownie porastającego drzewa.


Nie tylko Dziwnów
Na terenie gminy są również inne miejscowości, w których warto spędzić urlop:


Dziwnówek – pierwsza miejscowość gminy, na którą natrafiają przyjezdni jadący z południa Polski. Na terenie Dziwnówka znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, łatwo tu też o kwaterę prywatną.

Łukęcin – jest najmniejszą miejscowością gminy, ładnie położoną wśród lasów. Znajduje się tu kilka dużych ośrodków wypoczynkowych, pole kempingowe, ośrodek jeździecki dla amatorów jazdy konnej, a także pole golfowe. Plażę w Łukęcinie, w odróżnieniu od pozostałych miejscowości gminy, otacza urwisty klifowy brzeg. Łukęcin jest idealnym miejscem dla osób szukających spokojnego miejsca do wypoczynku.

Międzywodzie – miejscowość podobnie jak Łukęcin, położona wśród lasów iglastych i mieszanych. Amatorzy sportów wodnych oprócz morza mogą korzystać tu z wód Zalewu Kamieńskiego. Na terenie Międzywodzia znajduje się dużo ośrodków nie tylko wypoczynkowych, ale i rehabilitacyjnych, głównie dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych i narządów ruchu. Przy jednym z ośrodków czynny jest basen. Plaża czysta i szeroka.

 Walory przyrodnicze

Budowa geologiczna jest wynikiem ostatniego zlodowacenia Bałtyku w plejstocenie i dlatego w budowie obszaru dominują utwory moreny dennej, takie jak piaski, żwiry, mułki, torfy i glina zwałowa. Rzeźba nie jest urozmaicona, ale falista, toteż dobrze nadaje się dla wędrówek pieszych i wycieczek rowerowych.
Na rzeźbę składają się wydmy nadmorskie, na wschód od Dziwnówka znajdują się klify. Sama plaża na terenie gminy jest dość szeroka i piaszczysta, w Łukęcinie zdobią ją piękne, kolorowe otoczaki wyrzucane przez morze.

Wody zajmują około 1/3 powierzchni gminy Dziwnów. Na sieć hydrograficzną na obszarze gminy składają się rzeka Dziwna, jez. Martwe, jez. Wrzosowskie i zalew Kamieński. Wymienione powierzchnie wodne nadają się do wykorzystania dla sportów wodnych i rekreacji i stanowią jeden z walorów gminy. Bałtyk jest morzem mało zasolonym. Wg ostatnich badań jest nieskażony zanieczyszczeniami, można więc się kąpać i uprawiać sporty wodne. Średnia temperatura w lipcu waha się w granicach 17 – 200 C. W Dziwnówku i Międzywodziu znajdują się źródła solankowe i jodowo – bromowe, które przyczyniły się do rozwoju turystyki w tych miejscowościach i stanowią o ich wybitnie uzdrowiskowym charakterze.

Klimat na terenie gminy Dziwnów. Panuje tu specyficzny mikroklimat korzystny dla organizmu (pomocny zwłaszcza w leczeniu chorób układu oddechowego). Do tego dochodzi czyste powietrze, nieskażone przemysłem, które jest niepowtarzalnym walorem turystycznym tego regionu. Zimy są tu łagodniejsze i przychodzą dopiero w styczniu (zima rozpoczyna się tutaj najpóźniej w Polsce), lata nie są bardzo upalne (co jest wynikiem wpływów klimatu oceanicznego, wybitnie ocieplającego zimą i ochładzającego latem działania Bałtyku, również zalewu Szczecińskiego) i również przychodzą później niż na obszarze reszty kraju. Średnia temperatura powietrza w ciągu roku wynosi 8,50 C, najcieplejszy miesiąc to lipiec, najchłodniejszy – styczeń. Sezon kąpielowy trwa od czerwca do połowy września. Maksymalne usłonecznienie dobowe w okresie letnim wynosi 5 godzin. Najwięcej dni słonecznych notuje się od maja do sierpnia. Pogoda jest zmienna, a średnie opady wyższe niż w głębi kraju. Temperatura powierzchniowej warstwy wody w lipcu i sierpniu osiąga 17 – 200 C. W okresie letnim średnia miesięczna dni z opadem wynosi 14 – 19 dni.

Walory antropogeniczne. Gmina Dziwnów nie posiada zbyt wielu zabytków, ponieważ większość cennych budowli (hotele, pensjonaty i wille) została zniszczona w czasie II wojny światowej lub rozebrana krótko po niej. Jednakże Dziwnów może się poszczycić uroczym Osiedlem Rybackim (zespół jednakowych budynków mieszkalnych), obiektami związanymi z Jednostką Wojskową (również jednakowa architektura, tj. budynki z czerwonej nieotynkowanej cegły), dawnym poniemieckim obiektem sanatoryjnym z terenem parkowym (przy ul. Mickiewicza 3 – 4) oraz kilkoma ciekawymi architektonicznie domami wczasowymi przy ul. Kpr. Koniecznego. W Łukęcinie jedynym zabytkiem jest cmentarz. Dziwnówek i Międzywodzie także mogą zaciekawić jedynie miłośników architektury pensjonatowej z początku XX w. Gmina posiada trzy pomniki, pierwszy poświęcony jest rybakom, którzy oddali życie w morzu (przy Wybrzeżu Kościuszki), drugi żołnierzom walczącym na Pomorzu Zachodnim (przy ul. Kpr. Koniecznego) i trzeci Grekom w związku z powstaniem szpitala Greckiego w 1949 r. na wyspie Wolin (na terenie Jednostki Wojskowej) oraz jedną tablicę pamiątkową przy ul. Parkowej poświęconą Grekom. Do turystycznych atrakcji antropogenicznych zaliczyć należy z pewnością promenadę spacerowo – widokową ciągnącą się grzbietem piaszczystych wydm w Dziwnowie.

Warto zobaczyć:
1. Statki pirackie „Korsarz” i „Victoria” cumujące przy Wybrzeżu Kościuszkowskim w Dziwnowie, pływające w morze i do Kamienia Pomorskiego,
2. Most zwodzony w Dziwnowie, jeden z nielicznych w Europie, przepływa pod nim statek „Korsarz”, udając się w rejs w morze,
3. Pole golfowe w Łukęcinie,
4. Hala Sportowo – Widowiskowa, przykład najnowocześniejszych technologii urbanistycznych,
5. „Aleja Gwiazd Sportu” ulica biegnąca wzdłuż hali sportowej na której umieszczono marmurowe płyty z replikami mistrzów sportu.


Stałe imprezy rozrywkowe i okolicznościowe:

1. Mistrzostwa Polski w Gimnastyce Artystycznej
2. Widowisko chrztu morskiego NEPTUNALIA
3. Dzień Grecki
4. Regaty Turystyczne
5. Festiwal Gwiazd Sportu
6. IV Mile Jarka
7. Lato z Radiem
8. Regaty Żeglarskie „Pożegnanie Lata”
Ponad to odbywają się inne imprezy rozrywkowe we wszystkich miejscowościach Gminnych, które są skierowane przede wszystkim do turysty i wczasowicza.


Szpital Grecki w Dziwnowie

Szpital grecki powstał w 1949 roku. Na szpital wybrano poniemieckie koszary w Dziwnowie. Do szpitala trafiali greccy powstańcy gdzie ich leczono nie tylko z ran ale także z wycieńczenia. Większość ozdrowieńców po opuszczeniu szpitala osiedliła się w Polsce, największe skupiska Greków znajdują się w Szczecinie Policach i  Zgierzu. Aby uczcić pamięć zmarłych Greków, od 1998 r.  gmina Dziwnów w porozumieniu z Towarzystwem Przyjaciół Greków w Polsce, organizuje „Dni Greckie” na które zapraszani są: Grecy zamieszkujący w Polsce, ambasador grecki, władze wojewódzkie, pracownice byłego szpitala. W  rocznicę do południa odbywają się części oficjalne w jednostce wojskowej  przy pomniku i na ulicy Parkowej przed tablicą pamięci, gdzie składane są kwiaty i wieńce przez władze i gości. Po południu w parku, przy ul. Sienkiewicza w części artystycznej występują zespoły greckie.
W 2003 r. roku, historyk z Kamienia Pomorskiego Marian Klasik, wydał książkę pt. „Tajny Szpital nr 105” na podstawie materiałów uzyskanych z Instytutu Pamięci Narodowej.

 



[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1