logo
szukaj artukułów:
Aktywni.info, Aktivpro.pl - tel: 602 29 24 77; (22) 789 60 40 - biuro@aktywni.info
   
 
Aktywne gminy
:: Byczyna ::

ogólnie Dane teleadresowe zdjęcia
Informacje ogólne

nazwa gminy:Byczyna

Gmina Byczyna jest najbardziej wysuniętą na północ gminą powiatu kluczborskiego. W jej skład wchodzi miasto Byczyna i 23 wsie sołeckie. Całkowita powierzchnia to 183 km2, co stanowi 2,14 % obszaru województwa opolskiego. Zamieszkuje ją 10 050 osób, w tym miasto liczy 3 800. Przez teren od północnego-zachodu, poprzez Byczynę, aż na południowy-wschód, przebiega pasmo falistych wzgórz. Na północ i południe od nich rozciąga się obszar bardziej piaski, nizinny. Prosna to największy ciek wodny w gminie, a do niej w okolicach Kostowa wpada malutka Pratwa.

Byczyna to miejscowość, której historia sięga zamierzchłych czasów. Najprawdopodobniej dogodne warunki naturalne tego terenu spowodowały, że już ludy wędrowne przed 4 tys. lat chętnie tu koczowały. Okolice Byczyny, zamieszkiwane były przez plemię Opolan. Dokładna data powstania samej Byczyny nie jest znana. Przyjmuje się, że miejscowość ta jest rówieśniczką państwa polskiego. W zapiskach Jana Długosza znaleźć można informację, że w czasie chrystianizacji Śląska założono pierwszą sufraganię biskupią w Smogorzewie koło Namysłowa, która w 1041 roku przeniesiona została do Byczyny, a stąd dopiero w 1052 roku do Wrocławia.

Nazwa miejscowości wywodzi się od staropolskiego wyrazu byczyna - oznaczającego miejsce hodowli i wypasu byków. Na przestrzeni wieków używano różnej pisowni tej nazwy - od Byczyny poprzez Byscina, Biczin, Byczyn, Pyschyn do niemieckiej Pitschen.

Byczyna zapisała się w historii jako miejsce triumfu oręża polskiego. Pod jej murami 24 stycznia 1588 r. hetman Jan Zamojski (1542-1605) rozbił wojska pretendenta do tronu polskiego, arcyksięcia Maksymiliana Habsburga, choć geneza tych wydarzeń leżała daleko poza Byczyną, walka odbyła się właśnie tutaj.

Byczyna zachowała urok dawnego, niewiele zmienionego przez wieki miasteczka. Na jego niedużej, eliptycznej przestrzeni, otoczonej zachowanymi (prawie w całości) murami obronnymi, basztą piaskową i fragmentami fosy z XV/XVI w., spotyka się małe zaułki i wąskie uliczki z niskimi domami, nad którymi górują, widoczne już z daleka wieże: ratusza z przełomu XV i XVI wieku, który został odrestaurowany w stylu barokowo-klasycystycznym, kościoła katolickiego p.w. Św. Trójcy z 1767 r. w stylu barokowym i ewangelickiego p.w. Św. Mikołaja z XIV wieku w stylu gotyckim oraz dwie wieże bramne. Ślady historii tej ziemi można odnaleźć nie tylko w Byczynie, prawie w każdej wsi znajduje się wiele ciekawych obiektów architektonicznych i przyrodniczych. Na spragnionych aktywnego wypoczynku czekają ścieżki przyrodniczo-dydaktyczne i bogato zarybione stawy. Aby uatrakcyjnić spędzany czas w tym uroczym miasteczku organizowane są imprezy cykliczne: Krajowy Zlot Piłkarzy Weteranów – Mistrzostwa Polski Oldbojów w Piłce Nożnej, Międzynarodowy Festyn Rycerski, Turniej Behemota, Wojewódzki Turniej Recytatorski o Buławę Hetmańską oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Byczyna jest miastem atrakcyjnym dla inwestorów. W utworzono tutaj 25 ha strefę rozwoju przemysłowego. Strefa znajdzie się pomiędzy drogą Krajową Nr 11 z jednej strony, a torami kolejowymi z drugiej strony w południowej części miasta. Równie ważnym dla potencjalnych inwestorów jest to, że w gminie funkcjonuje uchwała o uldze dla inwestorów.

 



[ «« powrót do listy «« ]
 
belka geo search
Loading ...
1
1
1
1
1
1
1